Gastroenterologi sniedz konsultācijas, diagnosticē un ārstē dažādas gremošanas orgānu slimības. Pie gastroenterologa būtu vēlams vērsties gadījumos, kad novēroti:
Precīza diagnostika ļauj savlaicīgi konstatēt jebkādas izmaiņas vēdera dobuma orgānos. Tam ir būtiska nozīme gremošanas trakta slimību un jaunveidojumu agrīnā atklāšanā un ārstēšanā.
Endoskopija sniedz modernu diagnostiku un kalpo kā terapeitiska metode gastroenteroloģijā. Tā ļauj savlaicīgi konstatēt izmaiņas kunģa – zarnu trakta gļotādā un iegūt audu paraugus tālākai analīzei. Izmeklējumu veic pieredzējuši gastroenterologi – endoskopisti, izmantojot jaunākās paaudzes videoendoskopisko aparatūru. Izmeklējumi sniedz īpaši augstas izšķirtspējas digitālus attēlus, kur audus iespējams apskatīt izcili tuvu – 2 mm no gļotādas sieniņas. Iegūto attēlu iespējams vairākkārt palielināt līdz pat šūnu līmenim. Speciāli gaismas filtri ļauj izšķit patoloģiskus audus no normāliem jau agrīnā slimības stadijā. Būtiski uzlabota vadības sistēma atvieglo procedūras norisi gan speciālistam, gan pacientiem.
Videoendoskopiska diagnostikas metode, kas visprecīzāk ļauj izmeklēt kuņģa – zarnu trakta izmaiņas. Procedūras laikā caur pacienta muti gremošanas sistēmā tiek ievadīta lokana caurulīte, kam galā atrodas kamera un gaismas avots. Ārsts detalizēti var apskatīt barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnu gļotādu. Ar endoskopa ierīci var veikt arī papildus medicīniskas manipulācijas – noņemt polipus, ārstēt asiņojošu čūlu, veikt biopsiju. Pirms izmeklējuma pacients saņem vieglas iedarbības nomierinošu medikamentu un lokālo anestēziju rīkles galā. Pēc pacienta pieprasījuma gastroskopiju iespējams veikt pilnā anestēzijā. Diagnostikas ilgums – 10-20 minūtes. Augšējā gastroskopija ir visprecīzākā metode agrīnai gremošanas sistēmas iekaisumu, čūlu un audzēju diagnostikai un ārstēšanai.
Šo izmeklējumu nozīmē pacientiem, kuriem ir vēdera izejas traucējumi:
Resnās zarnas endoskopiska izmeklēšana ar optisko ierīci. Lokana caurulīte ar kameru un gaismas avotu galā tiek ievadīta caur anālo atveri un ļauj monitorā detalizēti aplūkot resnās zarnas gļotādu. Kolonoskopijas laikā iespējams veikt papildus medicīniskās manipulācijas – likvidēt polipus, apturēt asiņošanu, veikt biopsiju. Speciālisti iesaka ikvienam pēc 50 gadu vecuma veikt kolonoskopiju profilakses nolūkā. Pēc pacienta pieprasījuma kolonoskopiju iespējams veikt intravenozā narkozē. Diagnostikas ilgums – 10-20 minūtes.
Unikāls, neinvazīvs izmeklējums tievās zarnas diagnostikai, kas var sniegt ieskatu arī visa gremošanas trakta stāvoklī. Šī ir vienīgā endoksopiskā metode ērtam tievās zarnas izmeklējumam. Pacients ārsta klātbūtnē norij aktivizētu kapsulu, kas ir parastas zāļu kapsulas izmērā. Kamēr kapsula ceļo cauri gremošanas traktam, tā uzņem 2-3 attēlus sekundē. Attēli tiek pārraidīti uz speciālu uztveršanas ierīci. 12 stundu laikā tiek iegūti ap 70 000 attēlu un pēc laika kapsula no organisma tiek izvadīta dabiskā ceļā. Ārsts pēc procedūras izanalizē saņemto materiālu un var efektīvi diagnosticēt tievās zarnas veselības stāvokli. Kapsulas darbības laikā pacients var veikt visas ikdienišķās darbības. Jāizvairās vienīgi no paaugstinātas fiziskās slodzes un straujām kustībām.
Tā ir nekaitīga metode, izmeklējuma laikā netiek izmantots rentgena starojums, bet tiek lietots spēcīgs magnētiskais lauks. Izmeklējums ļauj iegūt augstas izšķirtspējas attēlus. Izmeklējumu parasti veic, ja kādā no iepriekš veiktajiem izmeklējumiem nav iegūta pietiekoši skaidra diagnoze. MR enterogrāfija ir alternatīva tievās zarnas diagnostikas metode. Visbiežāk izmeklējums tiek veikts pie tievo zarnu iekaisīgām slimībām, lai noteiktu iekaisuma apjomu, kur tieši slimība lokalizēta, kā arī konstatētu iespējamas izmaiņas apkārtējos audos. Magnētiskā rezonanse veicama arī citām gremošanas sistēmas daļām. Iespējams veikt arī padziļinātu izmeklējumu, intravenozi ievadot kontrastvielu. Ilgums – 20-40 minūtes.
Datortomogrāfijas izmeklējumi pieejami vēdera dobuma orgāniem un mazajam iegurnim, kas ļauj iegūt informāciju arī par kuņģa-zarnu traktu, mugurkaulu un iegurņa kauliem, muskuļiem, iegurņa orgāniem, vēdera dobuma priekšējo sienu u.c. Tiek aplūkotas aknas, žulstspūslis, žultsvadi, aizkuņģa dziedzeris, liesa, virsnieres, nieres, urīnvadi, urīnpūslis, limfmezgli. Izmeklējot vēdera dobuma orgānus jaunākajai DT iekārtai ir ievērojami samazināta rentgena starojuma deva. Intravenozi ievadāmās kontrastvielas apjoms tiek aprēķināts automātiski, atbilstoši pacienta svaram, tādējādi tiek samazināta kontrastvielas deva. Priekšrocība ir īss izmeklējuma laiks.
Rentgenizmeklēšanas metode, kura ļauj izvērtēt taisnās zarnas un anālā kanāla izskatu un iztukšošanās īpatnības. Metode palīdz konstatēt patoloģijas, par kurām informāciju nevar iegūt ar nevienu citu pieejamo vizuālās diagnostikas metodi. Izmeklējuma laikā taisnajā zarnā klizmas veidā tiek ievadīta kontrastviela (bārija sulfāts). Pacientam jāapsēžas uz speciāla izmeklējumam paredzēta krēsla. Tiek uzņemti rentgena attēli miera stāvoklī. Pēc tam pacientam jāiztukšo taisnās zarnas saturs un izmeklējumi tiek veikti arī pacientam sasprindzinoties.
Vēdera dobuma USG izmeklējums iespējams plašam orgānu lokam – aknām, žultspūslim, aizkuņģa dziedzerim, liesai, nierēm un urīnpūslim. Tas ir ātri veicams vizuālās diagnostikas izmeklējums, kas ļauj izvērtēt dažādu orgānu un mīksto audu struktūru. Izmeklējuma laikā var novērtēt orgānu izmēru, formu un stāvokli.
Kas ir gastroenterologs?
Gastroenterologs ir ārsts, kas diagnosticē un ārstē gremošanas trakta orgānu slimības. Pie gremošanas trakta orgāniem pieskaitāmi: barības vads, kuņģis, tievā un resnā zarna, aknas, žultspūslis ar žultsvadiem, aizkuņģa dziedzeris, vēderplēve. Sāpes vēderā var signalizēt par dažādu iekšējo orgānu darbības traucējumiem, diagnozi var noteikt tikai speciālists, tādēļ nepieciešams vērsties pie laba gastroentrologa, kas ir kompetents gremošanas orgānu diagnostikā un ārstēšanā jeb gastroenteroloģijā.
Kādas ir biežākās sūdzības, kad jādodas pie gastroenterologa?
Visbiežākās sūdzības ir gremošanas traucējumi, ilgstošas sāpes vēderā, ilgstoša vēdera pūšanās, refluksa (atviļņa) slimība jeb dedzināšanas sajūta kuņģī, smaguma sajūta pakrūtē, diskomforta sajūta vēdera dobumā, neregulāra un sāpīga vēdera izeja, ilgstoši aizcietējumi, nepārejoša caureja, asiņu piejaukums fēcēm, atkārtotas un neskaidras izcelsmes vemšanas, nepārejoša slikta dūša, negaidīts svara zudums.
Kādas ir biežāk sastopamās gremošanas orgānu slimības?
Biežākās slimības ir gastrīts, čūlas slimības, zarnu asinsvadu slimības, žultsakmeņi, žultspūšļa nepareiza iztukšošanās, aizkuņģa dziedzera iekaisumi, barības vada atviļņa slimība (GEAS), kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas iekaisums, hroniskas zarnu slimības, dažādas izcelsmes aizcietējumi, arī gremošanas traucējumi. Gastroenteroloģija ārstē šīs saslimšanas.
Kādu diagnostiku veic gastroenterologs?
Lai precizētu diagnozi, gastroenterologi veic dažādus papildizmeklējumus. Katram pacientam individuāli tiek nozīmēti nepieciešamie papildus izmeklējumi. Iespējamie papildizmeklējumi: gastroskopija jeb augšējā endoskopija, vēdera dobuma ultrasonogrāfija un endoskopiskā ultrasonogrāfija, usg aknām, žultspūslim, aizkuņģa dziedzerim, kapsulas endoskopija, kolonoskopija jeb apakšējā endoskopija, defektogrāfija, rtg izmeklējums, irigoskopija, datortomogrāfija, magnētiskā rezonanse.
Kā sagatavoties vizītei pie gastroenterologa?
Ja pacientam iepriekš veikti izmeklējumi vai analīzes, kas saistīti ar gremošanas orgānu saslimšanām, tad izrakstus un slēdzienus nepieciešams ņemt līdzi, tas palīdzēs ārstam noteikt diagnozi un labāk izsekot slimības gaitu. Nepieciešams arī apkopot informāciju par lietotajiem medikamentiem un sūdzībām, ēšanas ieradumiem. Vizītes laikā ārsts – gastroenterologs izvaicās pacientu par sūdzībām un slimības pazīmēm. Svarīgi iespējami precīzi aprakstīt simptomus, lai ārsts varētu noteikt kādi papildus izmeklējumi nepieciešami un arī sastādīt atbilstošu ārstēšanu.
Cik maksā vizīte pie gastroenterologa?
Konsultācijas cenas ziņā ir atkarīgas no izvēlētā pakalpojuma un nepieciešamajiem papildpakalpojumiem. Parasti vizīte pie speciālista maksā no 35 eiro līdz 50 eiro, tomēr jārēķinās, ka papildusizmekējumi arī var būt nepieciešami. Piemēram, ultrasonogrāfija vēdera dobumam maksā ap 45 eiro un gastroskopija no 105 eiro.
Kur ir pieejama kontaktinformācija, lai uzdotu jautājumu?
Ja jautājums ir vispārīgs, visērtāk to uzdot tepat, mūsu vietnē, aizpildot veidlapu. Tādējādi jūsu jautājums nonāks pie visiem, kas sniedz attiecīgo pakalpojumu, un jūs saņemsiet vispilnīgāko atbildi. Ja jums ir papildu jautājumi, rakstiet uz e-pasta adresi info@healthtravellatvia.lv vai zvaniet uz numuru +372 29214868.
Latvijas veselības tūrisma klasteris ir platforma, kas palīdz ārvalstu pacientiem atrast kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus Latvijā bez papildu maksas (Jūs maksājat klīnikā, mēs neieturam komisijas vai slēptās maksas).
Apvienojam vairāk kā 40 vadošās klīnikas, slimnīcas, centrus un pakalpojumu sniedzējus.
Jums ir iespēja sazināties ar katru klīniku individuāli, ieejot tās profilā un uzrunājot menedžeri vai rakstīt pieteikumu šajā lapā.
Latgales iela 241, Rīga, LV-1019
Ilona Kihalova
+371 20022581
info@aiwaclinic.lv
Duntes iela 15a, Ziemeļu rajons, Rīga, LV-1005
Lana Kutiščeva
+371 26342853
lana.kutisceva@vc4.lv
Rīgas iela 22, Piņķi, Babītes pagasts, LV-2107
Iveta Kaire
+371 26331372
iveta-kaire@inbox.lv
Slimnīcas iela 25, Liepāja, LV-3414
Indra Grase
+371 26591363
indra.lpcs@inbox.lv
Skolas iela 5, Centra rajons, Rīga, LV-1010
Džeina Cine
+371 29126646
dzeina.cine@gmail.com
Pilsoņu iela 13, Zemgales priekšpilsēta, Rīga, LV-1002
Karolīna Baumane
karolina.baumane@stradini.lv
Paziņojums par sīkdatņu izmantošanu
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes – nelielas teksta datnes, kuras tiek saglabātas jūsu datorā vai mobilajā ierīcē, kad jūs atverat vietni. Uzzini vairāk!