Latvijas jaunuzņēmuma “Vigo” izstrādātā digitālās rehabilitācijas lietotne insultu pārcietušajiem pacientiem pieejama plašākai sabiedrībai. Tā ir jauna pieeja insulta ārstēšanā, izmantojot telerehabilitācijas iespējas, kas ļaus turpmāk saņemt personalizētu palīdzību gan pilsētās, gan lauku reģionos ar aplikācijas starpniecību.
Kristaps Krafte (attēlā no labās), Vigo dibinātājs un vadītājs, stāsta par uzņēmuma pirmsākumiem: “Pirms sāku darboties Vigo, pētīju insulta ārstēšanu divus gadus divās lielās slimnīcās – Bispebjerg slimnīcā Kopenhāgenā un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā Rīgā. Paralēli mācījos programmā “Inovācijas veselības nozarē” Dānijā un Nīderlandē. 2018. gada vasarā pabeidzu pētījumu un studijas, kā arī sapratu, ka vēlos arī turpmāk risināt problēmas, kas saistītas ar insultu. Sāku testēt savas idejas sadarbībā ar cilvēkiem, kuri pārcietuši insultu. Viena no tām viņiem iepatikās – asistents, kas var uzdot vingrinājumus, dot padomus un arī palīdzēt atveseļoties. Ideja tika attīstīta, piedaloties neiroķirurgam Dr. Jānim Šlēziņam un citiem partneriem. “Vigo” reģistrējām 2018. gada oktobrī.”
Nepieciešama ātra rīcība
Insults ir pēkšņa un bieži sastopama smadzeņu asinsvadu slimība, kas izraisa smadzeņu bojājumu. Rezultāts – fiziskā un garīgā nespējā. Garīgā nespēja izpaužas kā motivācijas trūkums, trauksme vai depresija. Līdz ar to insulta pacientam ir trīs galvenās problēmas – fiziskie traucējumi, emocionālie jeb garīgie traucējumi un informācijas trūkums.
Insulta gadījumu skaits būtiski pieaug visur pasaulē, bet rehabilitācijas centri un medicīnas personāla skaits nepieaug tik strauji, līdz ar to pakalpojums kļūst arvien mazāk pieejams. Insulta rehabilitācija ir jāuzsāk laicīgi – jo agrāk to sāk, jo ir lielāka iespēja veiksmīgi atveseļoties. Latvijā, tāpat kā citviet pasaulē, ir ilgs gaidīšanas laiks līdz rehabilitācijai, kas var sasniegt vairākus mēnešus. Vigo spēj nodrošināt vitāli nepieciešamo rehabilitāciju vajadzīgajā brīdī.
Dr. Jānis Šlēziņš, ārsts, “Vigo” lietotnes līdzautors, stāsta par tās iespējām: “Atbilstoši trim pamatproblēmām Vigo nodrošina trīs pamatsastāvdaļas – individuāli pielāgojamu fizioterapiju, kognitīvi-biheiviorālo terapiju (KBT), kā arī pacienta un ģimenes izglītošanu un informēšanu. Izglītojam pacientu par dažādiem jautājumiem, piemēram, kas ir insults, kā izvairīties no atkārtotas saslimšanas, kā pieteikties slimības pabalstam, kur iegūt palīgierīces. “Vigo” aptverot gan medicīniskus, gan sadzīviskus jautājumus. Kas attiecas uz KBT, tā ir standartizēta, tāpēc to var izmantot mākslīgajā intelektā balstītos sarunu robotos. Sarunas ir izstrādājuši sertificēti psihologi un neirozinātnieki. Līdz ar to “Vigo” iesaistās rehabilitācijas fāzē un spēj palīdzēt pacientiem, kas var tikt galā ar planšetdatora dotajām norādēm.” Jā, tieši uz planšetdatora, jo tālruņa ekrāns ir pārāk mazs, lai insulta pacienti varētu viegli izpildīt vingrinājumus un lasīt čatbota atbildes.
Pieredze no ārzemēm, partneri – no Latvijas
Vigo pašlaik ir pieejams tikai iOS operētajsistēmā, kā arī uzņēmums piedāvā iPad un īpaša statīva īri uz programmas laiku, lai rehabilitāciju varētu izpildīt arī guļus vai sēdus, neturot planšetdatoru rokās. Sadarbībā ar LMT Vigo komplekts – lietotne + planšetdators + statīvs + internets – mēnesī izmaksās 55 eiro.
“Vigo” lietotnes tapšanas gaitā ir sadarbojas arī ar Nacionālo rehabilitācijas centru “Vaivari”. Centra speciālisti piedalījušies izstrādē ar saviem padomiem un ieteikumiem attiecībā uz saturu, īpaši fizioterapijas jomā. Sadarbība joprojām turpinās.
“Vigo” risinājums ir ieguvis CE sertifikācijas zīmi, kas nozīmē, ka ir sasniegti nepieciešamie nosacījumi un produktam ir medicīniskās ierīces statuss. Tas ļauj legāli izplatīt produktu Eiropas Savienības robežās.
“Vigo” komanda ir piedalījusies daudzās akselerācijas programmās, piemēram, “Adyen” programmā Nīderlandē, kur ieguva galveno balvu 10 000 eiro. Jaunuzņēmuma pārstāvji atzīst, ka tās ir devušas gan finansiālu atbalstu, gan nodrošinājušas iespēju iepazīties ar citiem partneriem, tādējādi apmainoties ar zināšanām un pieredzi.
Nākotnē komandā, protams, skatās uz attīstību ārzemēs. Tam gan būšot nepieciešamas papildus investīcijas.
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes – nelielas teksta datnes, kuras tiek saglabātas jūsu datorā vai mobilajā ierīcē, kad jūs atverat vietni. Uzzini vairāk!