Latvijas ārstniecības iestādes, kuras fokusējas neauglības diagnostikā, ārstēšanā sievietēm un vīriešiem un īsteno medicīnisko apaugļošanu pēdējos divdesmit gadus ir guvušas ievērojamu pieredzi, kas veicina ļoti augstus pozitīvos rezultātus. Analizējot kopējos Latvijas klīniku rezultātus, ārstēšanas rezultāti pārliecinoši pārsniedz 50 % efektivitātes līmeni. Vecuma grupā līdz 30 gadiem sasniegts viens no labākajiem rādītājiem Eiropas valstu vidū, un medicīniskās apaugļošanas efektivitāte pārsniedz 70%. Augstie pozitīvie rādītāji, augsti profesionālie speciālisti un jaunākās tehnoloģijas ir iemesli, kāpēc arvien vairāk pie mums brauc veikt medicīnisko apaugļošanu arī no Ziemeļvalstīm.
Par medicīnisko apaugļošanu un tās pielietošanu informē viena no vadošajām klīnikām Baltijā – IVF Rīga vadītāja dr. Violeta Fodina: “Protams, ka sākotnēji tiek veikta diagnostika, pēc vajadzības gan sievietēm, gan vīriešiem. Sievietēm neauglības diagnostikai tiek veiktas hormonālās analīzes, ginekoloģiskā un vēdera dobuma ultrasonogrāfija, kā arī histeroskopija. Balstoties uz iegūtajiem izmeklējumu rezultātiem, tiek nozīmēts neauglības ārstēšanas kurss. Nereti neauglība var skart tieši vīriešus. Un, kas ir būtiski, vīriešu neauglības ārstēšana var būt efektīva un ar labiem rezultātiem. Vīriešiem tiek veiktas hormonālās analīzes, kā arī spermogramma, kurā tiek noteikts spermatozoīdu daudzums un kustīgums, kas ietekmē spēju apaugļot olšūnu. Ja runājam jau par pašu medicīnisko apaugļošanu, tas ir viens no veidiem, kā ārstēt neauglību. Klīnikas piedāvā gan IVF medicīnisko apaugļošanu, gan IVF ar donora šūnām, kā arī ICSI – tas nozīmē, ka veselā olšūnā tiek injicēts viens spermatozoīds. Runājot par IVF manipulāciju, sievietei ir jāiziet olnīcu stimulācijas kurss (10-12 dienas), izmantojot speciālus hormonālus preparātus. Šajā laikā sievietei nepieciešama USG kontrole 2-3 reizes. Kad folikuli sasniedz 18-20 mm izmēru, tiek nozīmēts olšūnu nobriešanu stimulējošs preparāts un tiek plānota olšūnu ņemšanas diena. Tiek veikta punkcija – īslaicīgā narkozē tiek veikta manipulācija, kuras rezultātā saņemtas olšūnas laboratorijas apstākļos tiek ievietotas speciālā vidē un apaugļotas ar spermatozoīdu.
Tālāk tiek novērota embrija augšana un dalīšanās, trešajā vai piektajā dienā notiek embrija(u) ievietošana dzemdes dobumā (embrija transfērs). Pēc embrija(u) pārvietošanas dzemdē nav nepieciešamības ievērot speciālu režīmu, paciente mierīgi var iet mājās vai uz darbu. Tomēr, ne mazsvarīgi, pēc procedūras jāizvairās no fiziskas vai emocionālas slodzes, stresiem. Pēc manipulācijas tiek nozīmēts medikamentu kurss, kurš jāievēro līdz grūtniecības testa veikšanai. Grūtniecības tests (HCG koncentrācijas līmeņa noteikšana asinīs) tiek veikts 14.dienā pēc embrija(u) transfēra. Atkarībā no testa rezultātiem ārsts nosaka, vai zāļu lietošana jāturpina vai jāpārtrauc. Ja IVF procesā tiek sagatavoti vairāki embriji, ir pieejama arī iespēja sasaldēt un uzglabāt šos embrijus. 2014. gadā Latvijā tika atvērts pirmais Baltijas valstīs un Ziemeļeiropā Ģenētikas centrs ar mūsdienīgi aprīkotu laboratoriju un plašām iespējām veikt dažādu veidu padziļinātu ģenētisko testēšanu, un jau embrija stadijā ļauj veikt izmeklējumus un noteikt ģenētiskās slimības. Šodien Ģenētikas centrs turpina attīstīt savu specializāciju šādos virzienos: neauglības diagnosticēšana un problemātiskās grūtniecības/ grūtniecību pārtraukšanās; onkoloģijas diagnosticēšana (pārmantoto audzēju ģenētiskā testēšana); dzīvesveida ģenētika (Dzīves stila ģenētiskie testi – Viva Genomics). Ir attīstīts arī Cilmes šūnu centrs.
Arī gadījumos, kad vīrieša spermā nav spermatozoīdu, vīrietim ir iespēja kļūt par bioloģisko tēvu. Androloģijas un uroloģijas centrā (vienīgais Eiropas Androloģijas Akadēmijas akreditētais androloģijas centrs Latvijā) ir pieejama TESA/PESA manipulācija (spermatozoīdu iegūšana jeb aspirācija no sēkliniekiem vai to piedēkļiem ar adatu) obstruktīvas azoospermijas gadījumā, un sēklinieku biopsija (TESE), kad sēkliniekā veic nelielus griezienus spermatozoīdu iegūšanai, ja spermatozoīdi ļoti vāji veidojas sēkliniekos un tādēļ nenonāk līdz spermai. Ja spermatozoīdi tomēr netiek atrasti, mēs varam piedāvāt ārstēšanu, izmantojot donoru spermu”.
Klīnikas aprīkotas ar jaunāko diagnostikas un laboratoriju aparatūru, ko radījuši jomas vadošie ražotāji. Inovatīvas tehnoloģijas nodrošina kvalitatīvu embriju izvēli, piemēram, izmantojot revolucionāro inkubatoru EmbryoScope.
Mākslīgās apaugļošanas cenu salīdzinājumi mūsu klīnikās:
Klasiskās medicīniskās apaugļošanas metodes izmantošana:
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes – nelielas teksta datnes, kuras tiek saglabātas jūsu datorā vai mobilajā ierīcē, kad jūs atverat vietni. Uzzini vairāk!